Cegły solne – rodzaje, montaż, właściwości.

W tym artykule dowiesz się o rodzajach, zastosowaniu, montażu, oraz właściwościach cegły solnej.

Budowa, oraz charakterystyka cegieł.

Cegła solna to nic innego jak blok solny, który został uformowany w odpowiedni rozmiar, oraz kształt za pomocą podstawowych narzędzi takich jak jak piła, młotek, czy przecinak. Rodzajem soli z której powstają cegły jest najczęściej kamienna sól Himalajska, choć bywają także cegły wykonane z innej soli jak np Ukraińska czy Polska. Ważne aby sól ta była zbita, ponieważ jest wtedy łatwiejsza w obróbce, oraz wolniej niszczeje w złych warunkach.

Rodzaje i kolory w jakich występują cegły solne.

Najpopularniejsze dostępne rozmiary tego produktu to 20x10x5 cm, oraz 20x10x2,5 cm – są to cegły z każdej strony szlifowane. Są także cegły o rozmiarze 20x10x5 cm z jedną stroną naturalną ( chropowatą ). Jaką cegłę wybierzemy jest sprawą gustu, miejsca, oraz samego projektu.
Stosowane są oczywiście także inne rozmiary, które potrafią być przeróżne.

Kolory cegieł : białe, różowe, czerwone, oraz szare – w zależności od upodobania klienta występuje szeroki wachlarz kolorów. Najpopularniejszym kolorem jest oczywiście kolor różowy, gdyż daje on ciekawe efekty wizualne w szczególności po podświetleniu.

Najpopularniejsze rozmiary cegieł w kolorze różowym znajdziesz tutaj.

Wyróżniamy cegły, z każdej strony gładkie, oraz z jednej strony chropowate. Zaletą gładkich jest łatwość utrzymania w przypadku zabrudzenia cegieł. Można je łatwo wyczyścić wilgotną szmatą przecierając po płaskiej powierzchni. Chropowata powierzchnia natomiast jest trudniejsza do wyczyszczenia.

Cegły solne szlifowane
Cegły solne chropowate

Zastosowanie :

  • grota solna
  • jaskinia solna
  • sauna sucha
  • wszelakie wystroje, aranżacje wnętrz ze ścianki z solnej, które najczęściej podświetlamy ( domy, biura, uzdrowiska, pensjonaty, sypialnie itp)
  • tworzenie podświetlonych lamp, siedzisk, leżaków, podług, sufitów czy innych elementów z soli 

Montaż:

Aranżacje z cegieł solnych można stworzyć samemu, choć jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia prostymi pracami budowlanymi – bezpieczniej będzie zlecić to fachowcom, lub firmie która robi to zawodowo.

Sama cegła jest łatwa w obróbce. Można ją przycinać zwykłą szlifierką kontową, cyrkularką, czy innym narzędziem o szybkich obrotach. Ważne aby cegły ciąć na zewnątrz pomieszczenia gdyż sól bardzo pyli i po chwili jest dosłownie wszędzie. Alternatywą jest polewanie cegły wodą przy przycinaniu. 

Do klejenia ścianki solnej możemy użyć wielu rodzajów kleju – pamiętajmy jednak aby był on wytrzymały i nie wchodził w reakcję z solą. Możemy tutaj użyć klejów żywicznych, oraz kleju na bazie poliuretanów. Pamiętajmy jednak by nie kleić produktów solnych najprostszymi silikonami gdyż wejdą one w reakcję z solą, i mogą zżółknąć dając nieciekawy efekt wizualny.

Możemy użyć także kleju na bazie cementu. Pamiętajmy jednak, aby ścianka poza wytrzymałą konstrukcją miała także odpowiedni kolor. W wielu kopalniach soli które służą teraz atrakcjom turystycznym ściany były klejone klejami na bazie białego cementu. Biały cement poza lepszymi właściwościami ma także bardziej atrakcyjny kolor do tego typu aranżacji. Widziałem piękną aranżację wykonania obudowy kominka cegłami solnymi, które były sklejone klejem do przewodów kominowych. Był on dodatkowo odporny na wysoką temperaturę.

Bardzo często ścianki solne są podświetlane wężami czy taśmami led. Pamiętajmy przy tym o dobrej ochronie IP elementów elektrycznych, oraz aby w razie potrzeby była możliwość ich wymiany. W środowisku solnym produkty elektryczne o słabych parametrach szybko niszczeje – dlatego ważne jest, aby kupić dobre oświetlenie.
Ważnym elementem podświetlonych ścianek solnych jest możliwość dostępu do elektryki w przypadku jej uszkodzenia. Można wykonać np. obramowanie ścianki z drewna, czy profili aluminiowych, które można łatwo zdemontować.

Właściwości:

  • dzięki podświetleniu różnych odcieni bloków z soli uzyskujemy piękny i niepowtarzalny klimat
  • efekt jonizacji
  • sól zawiera bardzo dużo mikrolelementów
  • możliwość delikatnego podświetlenia, które daje efekt zarówno w nocy, oraz za dnia.
  • pozwala oczyścić powietrze z kurzu, oraz niechcianych zapachów
  • jest antybakteryjna

Jeśli już zdecydujecie się na zakup tego typu produktów, warto kupić kilka sztuk i sprawdzić ich jakość. Najważniejsze aby trzymały wymiar, oraz przynajmniej jedna strona( widoczna w ściance ) miała wszystkie krawędzie całe. Dodatkowo ważna jest barwa i sama struktura soli, która ma być zwarta i zbita ( bez dużej ilości mikropęknięć oraz bez wykwitów)

Pamiętajmy także o podstawowej zasadzie, która brzmi – nie budujemy tego typu aranżacji w pomieszczeniach zawilgoconych, czy łazienkach bez dobrej wentylacji. W zawilgoconych pomieszczeniach sól szybko niszczeje przez wodę którą absorbuje.

Zapraszamy serdecznie na naszą stronę internetową https://zdrowienatury.com/ , gdzie znajdziemy więcej przydatnych informacji, oraz produkty solne z których możemy zrobić tego typu aranżacje.