Cegły solne – w tym artykule dowiesz się o ich rodzajach, zastosowaniu, montażu, oraz właściwościach.
Czym są cegły solne – budowa oraz charakterystyka.
Cegła z soli to nic innego jak blok solny przycięty w odpowiedni rozmiar, oraz szlifowany. Rodzajem soli z której powstają najczęściej jest kamienna sól Himalajska ( pochodząca z Pakistanu ), choć bywają też cegły z kopalni Polskich, Ukraińskich, czy innych. Ważne aby sól ta była zbita, ponieważ jest wtedy łatwiejsza w obróbce, oraz wolniej niszczeje w złych warunkach.
Rodzaje.
Najpopularniejsze dostępne rozmiary tego produktu to 20x10x5 cm, oraz 20x10x2,5 cm – są to cegły z każdej strony szlifowane. Są także cegły o rozmiarze 20x10x5 cm z jedną stroną naturalną ( chropowatą ). Jaką cegłę wybierzemy jest sprawą gustu, miejsca, oraz samego projektu.
Stosowane są oczywiście także inne rozmiary, które potrafią być przeróżne.
Najpopularniejsze rozmiary cegieł znajdziesz tutaj.

Zastosowanie:
Najczęstsze zastosowanie tego typu materiałów to:
- grota solna
- jaskinia solna
- sauna sucha
- wszelakie wystroje, aranżacje wnętrz o ścianki z soli, które najczęściej podświetlamy ( domy, biura, uzdrowiska, pensjonaty itp)
- tworzenie podświetlonych lamp, siedzisk, leżaków, podług, czy innych elementów z soli
Montaż:
Ścianki, czy inne wystroje tego typu można stworzyć samemu, choć jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia prostymi pracami budowlanymi – bezpieczniej będzie zlecić to fachowcom, lub firmie która robi to zawodowo.
Sama cegła jest łatwa w obróbce. Można ją przycinać zwykłą szlifierką kontową, cyrkularką, czy innym narzędziem o szybkich obrotach. Ważne aby cegły ciąć na zewnątrz pomieszczenia gdyż sól bardzo pyli i po chwili jest dosłownie wszędzie. Alternatywą jest także polewanie cegły wodą przy przycinaniu.
Do klejenia ściany z cegły możemy użyć klejów na bazie cementu – w wielu kopalniach soli które służą teraz atrakcjom turystycznym ściany były klejone klejami na bazie białego cementu. Możemy także użyć klejów żywicznych, oraz na bazie poliuretanów. Pamiętajmy jednak by nie kleić produktów solnych najprostszymi silikonami gdyż wejdą w reakcję z solą, zżółkną i może być nieciekawy efekt.
Bardzo często elementy tego typu są podświetlane wężami czy taśmami ledowymi . Pamiętajmy aby miały one dobrą ochronę IP, oraz aby do źródła światła był dostęp w razie potrzeby wymiany. Można zrobić np. obramówkę drewnianą, czy aluminiową, którą można zdemontować.
Właściwości:
- dzięki podświetleniu różnych odcieni bloków z soli uzyskujemy piękny i niepowtarzalny klimat
- efekt jonizacji
- sól zawiera bardzo dużo mikrolelementów
- możliwość delikatnego podświetlenia, które daje efekt zarówno w nocy, oraz za dnia.
- pozwala oczyścić powietrze z kurzu, oraz niechcianych zapachów
- jest antybakteryjna
Jeśli już zdecydujecie się na zakup tego typu produktów, warto kupić kilka sztuk i sprawdzić ich jakość. Najważniejsze aby trzymały wymiar, oraz przynajmniej jedna strona( widoczna w ściance ) miała wszystkie krawędzie całe. Dodatkowo ważna jest barwa i sama struktura soli, która ma być zwarta i zbita ( bez dużej ilości mikropęknięć oraz bez wykwitów)
Pamiętajmy także o podstawowej zasadzie, która brzmi – nie budujemy tego typu aranżacji w pomieszczeniach zawilgoconych, czy łazienkach bez dobrej wentylacji. W zawilgoconych pomieszczeniach sól szybko niszczeje przez wodę którą absorbuje.