Lampa solna – instrukcja obsługi, oraz BHP użytkowania.

Lampa solna – instrukcja obsługi, oraz BHP użytkowania.

Opis lampy solnej:

Lampa solna to kryształ solny z wywierconym otworem, w którym umieszcza się trzpień przewodu przyłączeniowego z żarówą. Lampa solna zwykle jest osadzona na drewnianej podstawie, choć czasem jest to także marmur, tworzywo, czy inny materiał.

przewód do lampy solnej z żarówką

Dane techniczne:

Lampa solna elektryczna; napięcie 220-230V, żarówka: E14 – max. 40W

Użytkowanie lampy solnej.

  1. Lampa solna jest przeznaczona do użytku w wewnątrz budynków. Nie zaleca się korzystania z lampy w miejscach zawilgoconych, gdyż sól jest mocno higroskopijna i przyciąga wilgoć w otoczenia.
  2. Dla bezpieczeństwa warto podłożyć coś pod lampę solną, gdyż w razie jej zawilgocenia spływająca woda z solą może uszkodzić delikatne nawierzchnie na której położona jest lampa.
  3. Lampa solna powinna być tak usytuowana, aby nie przeszkadzać domownikom w ich codziennych trasach. Należy także zabezpieczyć ją przez dziećmi, które mogą pociągnąć za przewód, czy lampę, która może spaść na domownika i zrobić tym samym krzywdę. Lampa solna to naturalny kryształ soli, który z racji swoich właściwości jest ciężki i może zrobić krzywdę w szczególności najmłodszym

Zawilgnięcie lampy solnej:

Gdyby doszło do mocnego zawilgnięcia lampy solnej należy ją osuszyć.

Aby osuszyć lampę trzeba w pierwszej kolejności wyjąć wtyczkę przewodu przyłączeniowego z gniazdka, a następnie sprawdzić czy przewód z żarówką jest także mokry.

Jeśli przewód z trzpieniem, oraz żarówka zamokły to należy je osuszyć poprzez delikatne przetarcie, oraz pozostawienie w suchym miejscu do całkowitego osuszenia.

Lampę solną także należy delikatnie wytrzeć suchą szmatką i w wypadku dużego zawilgocenia pozostawić w suchym miejscu do czasu wyschnięcia.

Przy minimalnej wilgotności lampy wystarczy ją włączyć na kilka godzin, a żarówka, która wytwarza ciepło podgrzeje kryształ soli odparowując wilgoć.

Instrukcja wymiany żarówki w lampie solnej:

  1. Odłączyć przewód od źródła napięcia.
  2. Ustawić lampę w pozycji wygodnej do wyciągnięcia trzpienia przewodu z żarówką
  3. Chwycić ( najlepiej dwoma palcami ) za dolną część elementu elektrycznego i powoli wysuwając trzpień przewodu naciskać sprężynkę do czasu jej całkowitego wyjęcia.
  4. Nie należy wyciągać elementu elektrycznego za przewód, czy za trzpień bez naciskania na sprężynkę. Może ona wtedy mocno się rozprężyć i boleśnie uderzyć.
  5. Wykręcić uszkodzoną żarówkę, oraz wkręcić nową. Uwaga – w razie rozbicia żarówki należy ją wykręcać w rękawiczkach za pomocą kombinerek. Następnie usunąć pozostałe szkło i wkręcić nową żarówkę.
  6. Lampę solną możemy włączyć dopiero po odpowiednim jej ułożeniu w miejscu przeznaczenia. Nie zaleca się kręcenia i przekładania lampy po jej włączeniu, gdyż żarówka może ulec uszkodzeniu.

Warto zaopatrzyć się w dodatkową żarówkę do lampy solnej, gdyż w środowisku solnym może ona szybciej ulec uszkodzeniu. Tutaj możesz zakupić dodatkowe żarówki .

Czyszczenie lampy:

Lampę solną czyścimy za pomocą wilgotnej szmatki przecierając ją. Uwaga – zawsze należy przed czyszczeniem wyłączyć wtyczkę przewodu lampy z gniazdka.

Przechowywanie lampy solnej.

Jeśli planujemy przechowywać lampę solną dłuższy czas bez jej użytkowania należy ją zabezpieczyć szczelnie folią , lub workiem foliowym, aby nie wilgła i niszczała. Przewód elektryczny z żarówką warto wyjąć z lampy i zapakować osobno, gdyż w środowisku solnym może on szybciej niszczeć.

Utylizacja oprawy z żarówką:

Zużyte urządzenia elektryczne są surowcami wtórnymi — nie wolno wyrzucać ich do pojemników na odpady domowe. Zgodnie z dyrektywą WEEE (Dyrektywa 2002/96/WE) obowiązującą w Unii Europejskiej dla używanego sprzętu elektrycznego i elektronicznego należy stosować się oddzielnie do oddania go do punktu zbierania zużytego sprzętu, np. sprzedawcy w/w sprzętu lub innej jednostki prowadzącej zbieranie odpadów tego typu. Powyższe obowiązki wynikają z ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180. poz 1495) i mają zapewniać odpowiedni poziom zbierania, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu a co za tym idzie przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.

Tutaj możesz więcej poczytać o utylizacji i elektroodpadach