Zalety lamp solnych potrafią być nieocenione. To nie tylko niezwykle efektowy element wystroju wnętrza, ale także źródło wielu prozdrowotnych właściwości. Pomagają w procesie oczyszczania powietrza, pochłaniają nieprzyjemne zapachy, zmniejszają działanie elektrosmogu oraz emitując ciepłe światło pomagają się zrelaksować. Dodatkowo nadają każdemu wnętrzu wyjątkowy charakter.
Lampa solna to dekoracyjna lampa wykonana z kryształu soli z wydrążonym otworem na żarówkę, oraz podstawką w której umieszczony jest element elektryczny.
Lampa solna – na co zwrócić uwagę?
Lampę solną można stworzyć z różnych rodzajów soli jak np. sól Himalajska, Kłodawska czy Ukraińska – ważne, aby sól z której robimy lampy była zbitym kryształem, który nie pęka i nie kruszy się podczas obróbki.
Istotną sprawą jest także kolor samej lampy i tutaj mamy bardzo szerokie możliwości w zależności od tego, z jakiej kopalni soli oraz jakich złóż sól pochodzi. Zwykle sól ma kolory od białych do jasnożółtych, różowych, pomarańczowych, a nawet czerwonych czy szarych – jest to zależne od zmineralizowania samej soli.
Lampka solna zwykle jest usadowiona na podstawku drewnianym, choć bywają także kamienne, marmurowe, onyksowe czy inne – nawet z tworzyw sztucznych.
Lampa solna – jak się ją wytwarza?
Produkcja lampy z soli odbywa się zwykle metodą ręczną. Po wydobyciu brył soli z kopalni poddajemy ją obróbce ręcznej i rzeźbimy lampę aby nabrała charakterystycznego wyglądu podłużnego bloku soli, w którym następnie wiercimy otwór potrzebny do umieszczenia elementu elektrycznego z żarówką.
Ostatnim etapem jest już przykręcenie, bądź przyklejenie podstawka do lampy. Gdy lampa solna jest już gotowa, musimy ją jeszcze oczyścić z pozostałości soli oraz przetrzeć wilgotną szmatką, dzięki czemu lampa nabierze połysku.
Podzespoły wchodzące w skład najpopularniejszych lamp:
– bryła solna,
– podstawka,
– przewód przyłączeniowy z oprawą,
– źródło światła.
Jest wiele rodzajów oraz kształtów lamp solnych – od lamp solnych naturalnych niepowtarzalnych, poprzez powtarzalne lampy szlifowane, aż do lamp solnych w koszach wiklinowych czy drewnianych.
Więcej o historii lamp solnych znajdziesz tutaj.
Lampa solna – na co uważać?
Każda lampa, czy to lampa solna Himalajska, czy Kłodawska, musi być stosowana wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, gdyż dzięki swoim higroskopijnym właściwościom szybko absorbuje wilgoć z powietrza i może niszczeć. Dlatego produkty solne powinniśmy postawić w suchych miejscach.
Źródła światła w lampach z soli to zwykle żarówka, która nie jest energooszczędna i wytwarza ciepło – ciepło jest korzystne dla właściwości zdrowotnych lampy. Dzięki podgrzaniu i ochłodzeniu kryształu soli podnosimy efekt jonizacji powietrza wydzielając więcej jonów ujemnych. W obecnych czasach wielu właścicieli lamp kupuje żarówki led (energooszczędne) – nie podgrzewają one jednak bryły soli obniżając efekty jonizacyjne. Poniżej opiszemy szerzej właściwości lecznicze lamp solnych z soli kamiennej.
Właściwości lamp solnych:
Zalety lamp solnych potrafią być nieocenione. To nie tylko niezwykle efektowy element wystroju wnętrza, ale także źródło wielu prozdrowotnych właściwości. Pomagają w procesie oczyszczania powietrza, pochłaniają nieprzyjemne zapachy, zmniejszają działanie elektrosmogu oraz emitując ciepłe światło pomagają się zrelaksować. Dodatkowo nadają każdemu wnętrzu wyjątkowy charakter.
Podsumowując:
- dzięki swoim efektom wizualnym – odcieniom i kolorom działają one korzystnie i uspokajająco wprawiając w dobre samopoczucie i wspomagając odprężenie,
- dzięki swoim właściwościom higroskopijnym oczyszczają powietrze ściągając na siebie kurz oraz pochłaniają zapachy z powietrza, dzięki czemu działają one korzystnie na układ oddechowy,
- dzięki unikalnym delikatnym barwom umożliwiają pozostawienie na noc delikatnego światła – wykorzystywane szczególnie w pokojach dziecięcych, pozwalają także stworzyć wyjątkową atmosferę,
- umiejscowione w pobliżu urządzeń elektrycznych, jak np. telewizor czy komputer, zmniejszają działanie elektrosmogu; poprzez redukcję szkodliwych jonów dodatnich poprawiają jakość składu powietrza – emitują ona jony ujemne.
Wiele osób mylnie sądzi, że jonizacja powietrza to o samo co wytwarzanie jodu – niestety nie jest to prawdą. Warto o tym pamiętać, kiedy decydujemy się na zakup lampy solnej.
Gdzie kupić lampę solną?
Właściwości lamp solnych skłaniają wiele osób do zakupu takiego elementu wystroju. W naszym sklepie internetowym https://zdrowienatury.com/ znajdziecie Państwo wszystkie najpopularniejsze lampy i świeczniki solne, lampy naturalne – unikatowe, lampy w różnych kształtach i wagach od 2 do 120 kg
Większość rodzajów lamp solnych znajdziesz tutaj